Yemekhane Memnuniyet Anketi

ÇOK ÖNEMLİ: Lütfen formu doldurduktan sonra cevaplarınızı en alt kısımda bulunan "formu tamamladım cevaplarımı gönder" butonuna basarak bize iletiniz. Aksi takdirde anket cevaplarınız tarafımıza ulaşmayacaktır.


Değerli Katılımcılar,

İTÜ Sağlık Kültür ve Spor Daire Başkanlığı Yemek İşletmeleri Şube Müdürlüğü ile Kalite Koordinatörlüğü iş birliği içinde hazırlanan bu ankete özellikle katılmanızı rica etmekteyiz. 

İTÜ Yemek İşletmeleri Şube Müdürlüğü; yasal düzenlemelerle uyumlu şekilde gıda güvenliğini sağlayarak tüm öğrencilerimizin ve personelimizin sağlıklı, dengeli, lezzetli ve kaliteli beslenmelerini amaçlamaktadır. Kişinin günlük enerji, karbonhidrat, protein ve yağ ihtiyaçları göz önüne alınarak planlamış menüler gıda mühendisi, gıda teknikeri ve aşçıbaşından oluşan bir ekip tarafından hazırlanmaktadır. Tüm yerleşkeler göz önünde bulundurulduğunda, deneyimli aşçılarımız tarafından hazırlanan öğle (10 Yemekhane) ve akşam (4 Yemekhane) yemekleri ve alternatif olarak vegan - vejetaryen ana yemekleri günlük ortalama 14.000 kişiye servis edilmektedir.

Bu bağlamda gerek sizlere sunulan yemek hizmetine yönelik memnuniyetinizin değerlendirilmesi gerekse verilen hizmet kalitesinin iyileştirilmesi ve sürekliliğinin sağlanması hususunda geri bildirim niteliğindeki görüşlerinize ihtiyaç duymaktayız. Ayrıca bu ankete vereceğiniz katkı Kalite Yönetim Sistemi çalışmaları kapsamında da oldukça önemli rol oynayacaktır.

Şimdiden anket çalışmasını doldurarak vereceğiniz destek ve değerli vaktinizi ayırdığınız için çok teşekkür ediyoruz.